اولین و بزرگترین ارائه دهنده خدمات شهروندی در شمال کشور (شرکت ایده گستران مبتکر آرا) شماره ثبت: 20221 ارتباط مستقیم بادفتر رشت(حسن پناه)013.33247183 موبایل:09119386800- دفتر شرق گیلان (فروتن)09362254121 - (واحد)09356199989 - ارتباط تلفنی و در تلگرام با مدیریت سایت :09379935669

همه چیز در مورد چرم و مراقبت از آن

امروز  مقاله ای مفصل در مورد چرم  با نام ( همه چیز در مورد چرم  و مراقبت از آن ) برای شما عزیزان آماده کرده ایم که امید وارام مورد توجه شما قرار بگیرد .

مقدمه:

همه ی محصولات ساخته شده از چرم طبیعی ، مثل کیف، تحت تاثیر گذر زمان قرار می گیرند و به اصطلاح پیر می شوند. درست مثل پوست ما، اگر قرار باشد چرم طی سالیان در شرایط عالی نگهداری شود، به رطوبت و مراقبت نیاز خواهد داشت. زمان، حتی با مراقبت شدید هم بر آن ها تاثیر می گذارد؛ نمی توان از آن اجتناب کرد. کیف چرمی ای که به خوبی از آن مراقبت شده اگر زیبا تر نباشد درست به زیبایی یک کیف چرمی جدید است.

همه محصولات چرمی پس از مدتی رطوبت و چربی خود را بر اثر تماس با دست از دست می دهند. با خشک شدن چرم احتمال شکستن الیاف تشکیل دهنده ی سطح پوست بیشتر می شود. پوست هر حیوانی منحصر به فرد است و برخی چربی طبیعی کمتری نسبت به بقیه دارند. هر چقدر یک محصول چرمی بیشتر لمس شود زودتر انعطاف پذیری خود را از دست می دهد، زیرا چربی و رطوبت آن به دستان ما منتقل خواهد شد.

برای اینکه محصول چرمی را در شرایط عالی نگه داریم باید مطمئن شویم الیاف چرم، نرم و انعطاف پذیر باقی می مانند، و برای این منظور به چربی های طبیعی و رطوبت رسانی مداوم نیاز داریم. برای جایگزینی چربی از دست رفته بهترین راه  استفاده از محصولات محافظت چرم ( مثل واکس و لوسیون های مخصوص چرم) است. دقت کنید که هرگز از محصولات دارای لانولین استفاده نکنید- توجه کنید که دستمال مرطوب ها اغلب حاوی این ماده هستند، پس در استفاده از آن برای تمیز کردن کیف چرمی خود محتاط باشد.

Image result for Leather

همه چیز در مورد چرم و مراقبت از آن

همه چیز در مورد چرم  و مراقبت از آن

خراشیدگی و واکس زدن
نمی توان از ایجاد خراش جلوگیری کرد، بنابراین اگر ظاهر قدیمی را که خراش ها به محصول چرمی شما می دهند دوست ندارید، توصیه می شود که آن را از وسایل فلزی و نوک تیز دور نگه دارید و به طور کلی هنگام لمس و زمین گذاشتن آن ها به دقت عمل کنید.
روش دیگر محافظت از محصولات چرمی استفاده از واکس کفش، وازلین یا واکس چرم است.این کار چرم را با لایه ای محافظتی می پوشاند که دوام آن را بالا خواهد برد. لطفا توجه کنید که استفاده از هر نوع واکس حتی بدون رنگ یا با رنگ طبیعی،همیشه رنگ چرم شما را تغییر خواهد داد. بنابراین ابتدا آن را بر ناحیه کوچکی از چرم آزمایش کنید و اگر از نتیجه راضی هستید باقی محصول را واکس بزنید. تقریبا هرچند هفته یک بار از واکس استفاده کنید.
خاک و گرد و غبار
اگر در سمت پرداخت شده ی چرم اثرات اندک خاک وجود دارد، اغلب با آب گرم و مقدار کمی روغن می توان از شر آن خلاص شد. کلید پاک کردن گرد و غبار این است که از فشار خیلی زیاد استفاده نکنید، صد بار آهسته پاک کردن بهتر از ده با فشار پاک کردن است. فشار زیاد احتمالا پرداخت چرم را از بین می برد و به چرم آسیب می رساند.
باران و پاشش آب
نباید اجازه دهید محصولات چرمی خیس شوند، اما اگر چنین اتفاقی افتاد باید آن ها را با پارچه ی خشک پاک کرد و اجازه داد به طور طبیعی خشک شوند. اگر محصول شما خیس شد هرگز آن را با حرارت خشک نکنید، روی رادیاتور قرار ندهید و یا از سشوآر استفاده نکنید، بلکه آن را در دمای اتاق بگذارید تا به طور طبیعی خشک شود. اگر به طور مداوم در آب و هوای بارانی هستید، توصیه می کنیم که از محصولات ضد آب مخصوص چرم استفاده کنید استفاده کنید تا محصول چرمی خود را خشک نگه دارید.

نگهداری

هنگامی که از محصولات چرمی خود استفاده نمی کنید آن ها را در مکانی خشک و تمیز نگه دارید. حالت ایده آل نگهداری آن ها در ساک های ضد گرد و غبار است که  هنگام خرید همرا با محصول ارائه می شوند.

دمای شدید

چرم را از دماهای بالا بخصوص حرارت شدید دور نگاه دارید. قرار گیری در مجاورت حرارت باعث می شود رنگدانه های پرداخت شده بجوشند و پوسته پوسته شوند.

دمای انجماد نیز شدیدا به محصول چرمی شما و ساختار طبیعی الیاف آن- که عامل استحکام اند- آسیب می رساند و آن ها را شکننده می سازد. سرما همچنین باعت ترک خوردگی شدید پوشش رنگی می شود. پس اگر دوست ندارید چنین اتفاقی برای محصول چرمی شما بیافتد احتیاط کنید و اجازه ندهید در سرمای شدید قرار گیرد.

همه چیز در مورد چرم و مراقبت از آن

سعی کنید مدت زمان طولانی چرم را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار ندهید.زیرا این امر موجب رنگ پریدگی خواهد شد . گرچه ما تابش مستقیم را به مدت شش ماه آزمودیم و تنها رنگ پریدگی اندکی مشاهده شد، اما همیشه احتیاط شرط عقل است.

استفاده از محصولات محافظتی

همیشه قبل از استفاده کلی از این محصولات، آن ها را بر قسمت کوچکی که در معرض دید نیست امتحان کنید تا مطمئن شوید محصول واکنش نشان نمی دهد یا حتی رنگ آن به طور قابل توجهی تغییر نمی کند. محصول محافظتی را حدودا یک روز روی چرم باقی بگذاری تا هر واکنش ناخواسته ای را مشاهده نمایید.

اگر بعد از ۲۴ ساعت ناحیه مذکور همچنان خوب به نظر می رسد، می توانید با امنیت خاطر آن را بر سرتاسر چرم اعمال کنید.

اگر از محصول محافظتی دارای رطوبت یا روغن استفاده می کنید، توجه ویزه ای به پشت چرم و گوشه های آن داشته باشید، زیرا در این قسمت ها پرداخت رنگی وجود ندارد و جذب بیشتری صورت می گیرد. بنابراین دراین نواحی چرم شدیدتر تغذیه می شود و انعطاف پذیر تر باقی می ماند.

اگر از محصولات ضد آب استفاده می کنید شدیدا توصیه می کنیم که ابتدا از یک محصول محافظتی استفاده کنید تا قبل از ضد آب ساختن چرم، به بدام انداختن  رطوبت کمک کند و الیاف پوست را انعطاف پذیر نگه دارد. ضد آب را تنها در نواحی در معرض رطوبت به کار ببرید.

علامت های چرم طبیعی

تمامی چرم هایی که برای محصولات چرمی انتخاب می شوند، محصول فرعی صنعت کشاورزی اند و عموما مربوط به گاوهای شیری پیر هستند اما گاهی از بوفالو های بزرگتر و دیگر حیوانات پرورشی نیز استفاده می شود. البته همیشه به وضوح اعلام می گردد که چرم مربوط به چه حیوانی است. این حیوانات پرورشی عموما علامت هایی بر پوست خود دارند زیرا به طور قابل توجهی از حیواناتی که صرفا جهت تولید گوشت پرورش داده می شوند، پیرتر اند.

علامت های معمول شامل موارد زیر اند:

  • علامت کشش: بخصوص روی پوست گاو در حال رشد.
  • سوراخ ها : سوراخ های کوچکی که ناشی از گزیدگی حشرات اند.
  • زخم: اگر پوست حیوان بریده شده یا تحت جراحی قرار گیرد ممکن است جای زخم و بخیه روی پوست باقی بماند.
  • رگ: در حیوانات بزرگتر رگ های نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.
  • علامت های جداسازی پوست: این علامت ها را می توان آنجا که لایه ی چربی با چاقوی سلاخی از زیر چرم جدا می شود مشاهده کرد. چاقوی سلاخی شکاف کوچکی باقی می گذارد.

هنگام آماده سازی چرم به منظور از بین بردن اثر همه ی این علامت های طبیعی ، لایه ی سطحی پوست سمباده کشیده یا تقسیم می شود. پس از دباغی،اکثر علامت های باقی مانده تقریبا قابل تشخیص نیستند، اما این علامت ها هرگز کاملا از بین نمی روند.  این ها به طور کلی تاثیری بر مناسب بودن چرم ندارند و در حقیقت این زخم ها حتی پوست را قوی تر می سازند.

به طور خلاصه در مراقبت از چرم به پنج نکته ی زیر دقت کنید :

  1. اگر چرم خیس شد آن را به آهستگی خشک کنید. با سرعت خشک کردن موجب تغییر ساختار شیمیایی چرم می شود. پس دمای اتاق با هوای ملایم بهتر از حرارت مستقیم سشوآر عمل می کند.

  2. اگر چرم خیلی خشک شد، ماده ای مرطوب روی آن بمالید. ترجیحا از کرم و لوسیون های مخصوص چرم استفاده کنید

  3. اگر چرم کثیف شد، فقط با پارچه ی مرطوب آن را پاک کنید. صابون و هر ماده خارجی دیگری به کار نبرید.

  4. چرم کش می آید و به حالت اول بر نمی گردد. اگر کیف چرمی را بیش از حد پر کنید هرگز به حالت محکم اولیه برنمی گردد. این کشش در حالت خیس یا مرطوب خیلی سریعتر موجب از شکل افتادگی می گردد.

  5. چرم را داخل کاور پلاستیکی نگهداری نکنید. چرم نیاز به هوا دارد و برای جلوگیری از رشد کپک باید تهویه وجود داشته باشد.

سامان حسن پناه

ثبت دیدگاه

گروه های تخفیف